Evergreen PA88005.50 Compatible With 89-95 GeoTracker Suzuki Sidekick 1.6L SOHC 8 Valves G16K Engine Piston Set (Oversize 0.50mm = 0.020")
★★★★★ 4.3 52 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ignito.fi
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by ignito.fi
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Complete Pistons with Ring Set Compression Ratio: Stock Standard Diameter: 75.00mm + 0.50mm 1st Group: 1.20mm 2nd Group: 1.50mm Oil Ring: 2.80mm Part Numbers: PA88005.50 Remark: This kit only fits for an 8-Valves engine. If your car have a 16-Valves engine, please check our store we have the kit for your car listed separately. Product Fitments: 1989-1995 GEO TRACKER 1.6L 1588CC 98CID L4 SOHC, (8 VALVE), VIN CODE "U" 1989-1995 SUZUKI SIDEKICK 1.6L 1590CC 97CID L4 SOHC, (8 VALVE), ENG. CODE "G16KC"
  • Fits: 89-95 GeoTracker Suzuki Sidekick 1.6L SOHC 8 Valves G16K (see description below)
  • Ultra Performance Custom Made Premium Grade Aluminum Silicon Pistons
  • Meets or exceeds OEM specifications. Easily lasts 150,000+ mile
Brand Evergreen Parts And Components
Manufacturer Evergreen Parts And Components
Manufacturer Part Number PA88005
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
52 ratings | 21 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (42)
4 stars
6% (3)
3 stars
3% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (5)